12. listopadu 2015

Sodný popel (soda ash) III - jak se zbavit



Milí drazí,

Pokud se vám povedlo vytvořit mýdlo v „povlečení“ a neradi ho vidíte, tak čtěte dál, jelikož se popelu tentokrát budeme zbavovat.
O pokusu s octem jsem již psala, takže tuto metodu hned na začátku zamítneme.
  1. Nejrozšířenější způsob, jakým se mydláři zbavují sodného popelu je… tram tararam… banálně jej oříznout))) ale jelikož většina mýdel bývá na povrchu krásná a většinou se ty krásy nechceme zbavovat, tak musíme přijít na jiný způsob.
     
  2. Například A.M. Fiala a Kenna z Modern Soapmaking mýdla koupou ve studené vodě takto: Velmi rychle ponoří mýdlo do vody, osuší papírovým ubrouskem a je hotovo. Obě doporučují mít na sobě rukavice, abyste nenechali stopy od prstíků. Nezkoušela jsem tuto metodu, jelikož jsem ji nechala jako poslední, ale po těch ostatních mně už nepřišla nějak lákavá.
  3. Moje vločky, jsem zkusila otřít vatovými tyčinkami namočenými v destilované vodě. Dřína..

Sodný popel (soda ash) II - jak předcházet jeho vytvoření



Milí drazí,

Sice stále nevíme co je to ten „sodný popel“ (soda ash), avšak mydláři se naučili předcházet jeho vytvoření na povrchu mýdla.

Většinou vzniku bílého povlaku zamezí tyto jednotlivé kroky při výrobě mýdla za studena či raději hned několik. Vybírám pro vás ty, které se mi zdají po mé malé zkušenosti nejúčinnější:

  1. Nastříkejte na povrh hotového mýdla alkohol (91%-99% etanolem). A.-M. Fiala (Soap Queen) doporučuje to udělat 3krát v průběhu prvních 90 minut po nalití do formy, tzn. jednou každých 30 minut. Kimberly z Kim Ridge Farm stříká nejen po nalití do formy a po první známce gelové fáze, ale tak po vyndání z formy. Alkohol vysušuje povrch mýdla a zabraňuje krystalizací mýdla. Moje černé arganovo-mangové vločky hodnotí toto opatření jako docela účinné, podívejte, opravdu není na povrchu tohoto černého mýdla skoro nic.


Sodný popel (soda ash)




Milí drazí,

Myslela jsem, že to bude krátký a jasný článek o tom, co přece „ta bílá věc“ je, ale evidentně to bude dlouhý článek)) Jelikož ani mydláři ani chemici pořádně ani nevědí co to je))

Takže pěkně od začátku. 

Existuje několik teorií o tom, jak vzniká tzv. sodný popel (soda ash) – takový jakoby povlak bílé barvy, který většinou se objevuje na povrchu mýdla, ale zkušenějším osobám se občas povede vytvořit sodný popel také uvnitř. Takto může vypadat:


1. listopadu 2015

Vánoční...


Milí, drazí

Už se nám blíží čas Vánoční… budeme pohádkově naladěni, budeme věřit, že se kouzla stávají, vzduchem se rozproudí parádní atmosféra, ta nejlepší na světě nálada a vůůůůně cukroví…Budeme se tulit s těmi milovanými, koukat na blboviny v televizi či pouštět pohádky. Už se strašně těším, a Vy?

Už jste připraveni na dárkový shon? Já jo)) Už mám moje mejdlíčka pěkně rozplaclá po "lehátku", odpočívají, schnou a připravují se na roli dárků. 

Dnes se s Vámi podělím o moje nápady na Vánoční mýdlo. Jelikož teprve začínám, tak toho možná nebude až tolik, ale určitě bude z čeho si vybrat)))

Pro „bastilský“ Levandulový sen jsem vybrala dozdobení třpytící se fialovou mikou: